A világ legszárazabb vidéke a Chile északi részén elterülő Atacama-sivatag. Évek telnek el egy csepp eső nélkül. Mégis, amikor a Csendes-óceánban időnként felbukkanó, és időjárási rendellenességeket okozó El Niño áramlat feltűnik, ilyenkor lép fel a „virágzó sivatag” jelensége. A sivár földben rejtőző magok és gumók kihajtanak, és gyönyörű lilás színű virágszőnyeg lepi el a végeláthatatlan pusztaságot.
A Föld legmagasabban fekvő, állandóan aktív vulkánja a Guayatire, az északi Arica város közelében található, 6064 méteres magasságban a tengerszint felett.
Az ország legmélyebb pontja, a csendes-óceáni Atacama-árok
Chilében van az a terület, ahol az Andokban élő valamennyi tevefaj együtt megtalálható: a guanaco, a vicuña, az alpaca és a llama.
Chilében található a világon ismert rézlelőhelyek egynegyede. Más ásványokban is igen gazdag, kincsei között van vas, molibdén, ezüst, arany, jód, lítium és más ásványok. Chilei különlegesség a lazúrkő, vagy lapis lazuli féldrágakő, amely a világon másutt csak Afganisztánban és Szibériában található.
Az Atacama sivatag több mint 10 ezer éves emberi leleteket őriz, melyek a száraz éghajlatnak köszönhetően maradtak fenn. Az azapai San Miguel múzeumban található múmiák becslések szerint az i.e. 8-ik évezredből maradtak fenn. Összehasonlításul: az egyiptomi Tutankhamon fáraó múmiája 3000 éves.
Az ország középső részét övező természetes határoknak köszönhetően Chile a világ egyetlen országa, mely mentes a filoxérától, a szőlő gyökereit pusztító vésztől. Ennek köszönhetően a chilei szőlőültetvények olyan ritkaságnak számítanak, hogy a Világörökség részének nyilvánították őket.